IMG 20180529 124846   IMG 20180529 124458  Odjazdowy Bibliotekarz to akcja ogólnopolska promująca czytelnictwo w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim już po raz drugi przyłączył się do tej akcji. 29.05. br. odbył się rajd rowerowy do MBP w Opolu -Filii nr 8. W bibliotece uczniowie i nauczyciele uczestniczyli   w warsztatach nt. „KAMISHIBAI” – jako jedna z form pracy z czytelnikiem. „KAMISHIBAI” – to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Uczniowie poznali technikę opowiadania, czytania, która wykorzystuje plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Teatrzyk „KAMISHIBAI” , stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Uczniowie w bibliotece czytali również bajki przedszkolakom. Po warsztatach odbyły się na pobliskiej łączce wesołe kalambury na łonie natury. Młodzież na łączce tworzyła również figury geometryczne promujące czytanie książek. Pomysły były bardzo twórcze i kreatywne. W drodze powrotnej udaliśmy się na pyszne lody i zimną lemoniadę do cukierni. Mimo upału, wyjazd rowerowy można zaliczyć do udanych. Humor dopisywał nam do końca wycieczki. Zapraszamy wszystkich uczniów chętnych do udziału w rajdzie już za rok.

Koordynator rajdu – Sabina Lazik-Wodarz – nauczyciel bibliotekarz i Gabriela Kampa – nauczyciel zajęć artystycznych w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim.