WP 20181216 21 05 23 Pro

„Powódź książkowa” to świąteczna tradycja w Islandii. W wigilię - 24 grudnia każdy z członków rodziny otrzymuje nową książkę. Wigilijny wieczór upływa na polegiwaniu    na kanapie, zjadaniu bądź popijaniu czekolady i CZYTANIU.

Tradycja ta ma kilka odmian. W niektórych domach książka jest prezentem pod choinką, w innych każdy z zaproszonych gości przynosi książkę(książki),która się spodobała, i opowiada, dlaczego warto ją przeczytać. Książki ustawia się w stos i każdy wybiera tę najciekawszą.

Na Islandii książki są tematem rozmów i gorących dyskusji. Po świętach gazety ogłaszają rankingi najlepszych i najgorszych tytułów i projektów graficznych okładek.

Tradycja wywodzi się z okresu II wojny światowej, kiedy wielu rodzin nie stać było na prezenty. Islandczycy czytają dużo i namiętnie, a złośliwi komentując ten fakt twierdzą, że jeżeli ktoś nie czyta, to na pewno… je pisze.

Największą przyjemnością życiową na Islandii jest zawinięcie się po obiedzie w cieplutki koc z nową książką i pudełkiem czekoladek.

Bądźmy jak Islandczycy i wypożyczmy prezent pod choinkę. Zapraszamy do biblioteki.