IMG 1775

10 i 12 grudnia br. w okresie przedświątecznym, kiedy uczniowie żyją już atmosferą świąt  w Dobrzeniu Małym nauczyciel bibliotekarz pani Sabina Lazik-Wodarz we współpracy z nauczycielami religii zorganizowali konkurs dla klas pierwszych technikum i szkoły branżowej pt. „Boże Narodzenie – historia i zwyczaje świąteczne”. Konkurs miał na celu uświadomić młodemu pokoleniu, że wzmożona przedświąteczna bieganina, gorączkowe przygotowania i szaleństwo zakupów – to zaledwie niewielka część świątecznego rytuału, że uczestnicząc w wigilijnej kolacji w rodzinnym gronie, mniej lub bardziej świadomie, kultywują polską tradycję i zwyczaje. Organizatorka konkursu, przyjęła założenie, że konkurs nie wymaga przygotowań i jest dobrą formą sprawdzianu wiedzy uczniów „ z biegu”. Konkurs miał formę pisemną, składał się z trzydziestu pytań. Okazało się, że najwięcej trudności sprawiało uczniom pytanie : gdzie śpiewano pierwsze kolędy? Tylko jedna osoba odpowiedziała prawidłowo na pytanie - że pierwsze kolędy śpiewano w szopkach bożonarodzeniowych, ustawionych w kościołach przez świętego Franciszka z Asyżu. Uświadomiono młodzieży, że zwyczaj śpiewania kolęd, jest tak stary, jak szopki bożonarodzeniowe, bo z tym uczestnicy konkursu też mieli trudności. W konkursie najwyższy wynik osiągnęła Karolina Kokot – uczennica klasy pierwszej technikum. Karolina w nagrodę otrzymała słodki upominek i ocenę bardzo dobry z religii. Konkurs miał na celu wzbogacić wiedzę uczniów z zakresu historii świąt Bożego Narodzenia, propagować wśród młodzieży polskie tradycje i zwyczaje świąteczne oraz wzbudzić świadomość przynależności do polskiej tradycji narodowej.