IMG 2286

Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Obchodzone jest na całym świecie 21 marca. By nadać rangę temu wydarzeniu, biblioteka przygotowała wystawę nt. znanych poetów województwa opolskiego. Wystawa ma na celu przedstawienie czytelnikom, działalności znanych i lubianych poetów z Opola     i Opolszczyzny. Na wystawie warto zwrócić uwagę, na Bartosza Suwińskiego. Bartosz Suwiński to poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych. Poezję, prozę, szkice krytyczne i artykuły naukowe drukował m.in.  w „Twórczości”, „Odrze”, „Toposie” , „Zeszytach Literackich”. Jest również autorem książki pt. „Po tej stronie rzeki. Szkice o poetach znad Odry”. Jest to zbiór esejów o poezji i jej czytaniu. W książce Suwińskiego pojawiają się nazwiska znanych poetów opolskich tj. : Tomasz Różycki, Jacek Gutorow, Jan Goczoł, Adrian Gleń,     Jan Feusette, Radosław Wiśniewski czy Sławomir Kuźnicki. „Publikacja jest zaproszeniem do zdobywania odwagi interpretacyjnej, do posługiwania się wyobraźnią, do kształtowania umiejętności bycia wobec tego, co niezrozumiałe”-(fragment rec. Prof. Zbigniew Chojnowski). Wystawa promuje również poezję regionalnych poetów : Danuty Orzeszyny, Franciszka Sośnika, Aurelii Wenzel. Na wystawie można podziwiać także poezję Floriana Śmieji. „Jest to poezja kształtowana z perspektywy emigranta, poety konfrontującego dwa obszary kultur, w szczególny sposób więc patrzącego na sprawy polskie, powstające na ciągle niepewnym gruncie, wśród zawirowań historii ”- (Prof. dr hab. Zbigniew Andres). Zapraszamy do zapoznania się z wystawą.