IMG 2475Z okazji XVI edycji ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, przebiegającego w tym roku pod hasłem „#Biblioteka”, zapraszamy do obejrzenia wystawy bibliotecznej poświęconej życiu i twórczości wielkiego mistrza renesansu Leonarda da Vinci. W 2019 r. przypadają obchody 500. rocznicy śmierci tego malarza, architekta, inżyniera, wynalazcy i muzyka. Oglądając ekspozycję możecie poznać artystę od niecodziennej strony i dowiedzieć się o wielu faktach z jego życia, o których nie pisze się w szkolnych podręcznikach, np. że był wegetarianinem, lubił jaskrawą garderobę i interesowały go eksperymenty technologiczne, dzisiaj nazywane efektami specjalnymi. Był także miłośnikiem zwierząt. Już za życia stał się ikoną kultury, do której nawiązywali inni twórcy, np. Rafael Santi wykorzystał jego wizerunek do przedstawienia postaci Platona w słynnym fresku „Szkoła ateńska”. Kilkanaście lat temu (2003 r.) na liście bestsellerów znalazła się sensacyjna powieść Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci” (zekranizowana w 2006 r.), nawiązująca do „Ostatniej wieczerzy” Mistrza. Zapraszamy do zwiedzania i udziału w quizie tematycznym.