Mazur„Warto mieć marzenia, bo marzenia są piękne, trzeba je samemu realizować …” ( fragment książki Grzegorza Mazura – „Podróż na Wschód”)

27 listopada br. gościliśmy w naszej szkole Pana Grzegorza Mazura – autora książki      „Podróż na Wschód”, który opowiedział o swojej wymarzonej podróży nad jezioro Bajkał.     Podróż Grzegorza rozpoczęła się 2 sierpnia 2018 roku i trwała łącznie 16 dni. Wyruszył z Opola pociągiem do Warszawy, stąd samolotem do Moskwy i dalej przez cztery doby jechał legendarnym pociągiem transsyberyjskim do miejscowości Listwianka położonej nad brzegiem jeziora Bajkał. Kolejny etap jego wędrówki biegł szlakiem z Sljudanki w góry Chamar-Daban, w których spędził trzy dni wspinając się na jedną z wyższych gór tego pasma Pik Czerskiego ( 2090 m n.p.m), którego nazwa upamiętnia polskiego zesłańca i geologa  Jana Czerskiego. Po zdobyciu szczytu wędrowiec udał się na wyspę Olchon, położoną na samym środku jeziora Bajkał. Na wyspie spędził dwa dni poznając uroki przyrodnicze i kulturowe tego niezwykłego miejsca pełnego różnorodnych osobliwości. Z Wyspy Olchon udał się do Irkucka, gdzie oglądał atrakcje miasta i okolic oraz poznawał życie codzienne tutejszych mieszkańców. Podczas całego wyjazdu spał w namiocie, który miał ze sobą oraz  w tzw. “turbazach” lub hostelach.                                                                                                  Grzegorz na spotkaniu opowiadał w szczegółach o swoich przygodach na szlaku, miejscach które odwiedził, spotkanych ludziach oraz różnych ciekawostkach. Opowieść wzbogacał prezentacją zdjęć z podróży . Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań podróżnikowi, udzielono porad uczestnikom spotkania, które mogą przydać się dla kogoś, kto wybiera się nad Bajkał.                                                                                                                                 Po prezentacji, słuchacze mogli obejrzeć również krótkie filmiki z podróży, a na koniec wysłuchać piosenki na gitarze w języku rosyjskim, którą zagrał i zaśpiewał prelegent.